“İŞ“ İŞTEN GEÇMEDEN!

Üniversite okumak gerçek hayata hazırlanmaktır. Bu süreçte iş işten geçmeden neler yapılabileceğiyle ilgili aynı adla birçok üniversitede gerçekleştirdiğim seminerlerimde birazda olsa neler yapılması gerektiğine değinmeye gayret ediyorum. Okul döneminde sadece dersleri ile ilgilenerek geçiren gençlerin okul bittikten sonra nasılda sudan çıkmış balığa döndüklerini görebiliyoruz....

“İŞ“ İŞTEN GEÇMEDEN Üniversite okumak gerçek hayata hazırlanmaktır. Bu süreçte iş işten geçmeden neler yapılabileceğiyle ilgili aynı adla birçok üniversitede gerçekleştirdiğim seminerlerimde birazda olsa neler yapılması gerektiğine değinmeye gayret ediyorum.

Okul döneminde sadece dersleri ile ilgilenerek geçiren gençlerin okul bittikten sonra nasılda sudan çıkmış balığa döndüklerini görebiliyoruz. Bu türlü bir durumda tek yaptıklarının çevrelerini kötülemek olduğunu gözlemledim. Özelliklede Anadolu da okuyan gençlerin nasılda bulundukları yerin olumsuzluklarını daha çok görmeye, onları mazeret edinmeye çalıştıklarını gördüm. Bu gözlemlerimin ile birlikte seminerlerimde ben de, yapılacak ne kadar çok şey olduğunu anlatmaya çalışarak, mazeret değil çözümler üretmeye çalışmamız gerektiğini vurgulamaya gayret ettim. Çünkü üniversite yıllarını sürekli; “orası kötü, burası kötü, buradan bir şey çıkmaz, yapacak hiçbir şey yok, yapsak neye yarayacak” gibi sözlerle geçirmek yerine; “neler yapabilirim, nasıl daha güçlü bir mezun olabilirim, kariyer hedefimi nasıl oluşturabilirim” denilse daha doğru arayışlara girilecektir.

Unutmamak gerekir ki doğru sorular doğru cevapları üretir.

Harekete Geçin

Daha iyi bir gelecek için adım atmak, ilerlemeye gayret etmek, yerinde durmamak harekete geçmek gerekir. Mezuniyet sonrası daha güçlü bireyler olabilmek, iş arama sürecinde de sıkıntı yaşamak istemiyorsanız; bir şekilde harekete geçmek gerektiğini unutmamak lazım.

Üretim İçinde Olun

Üretken insan olabilmek. Ama sorunlar üretmemek. Çözümler üretmek, yeni yollar keşfetmek. Amerika’yı yeniden keşfedin demek istemiyorum. Ama en küçük aşamada bile üretken olmanızı öneriyorum. Üretirken yanlış yapmaktan korkanlar oluyor genelde. Sakın, “yanlış yapacağım, rezil olacağım, bu fikrim, düşüncem çok garip oldu” demeyin. Üniversite döneminde ufak dahi olsa fikir, proje üretmenin her zaman size kazandıracakları olacaktır. Edison’un yaklaşımlarını hatırlamaya çalışın. Hiç olmazsa inandığınız şeyin nasıl yapılamayacağının bin bir yolunu bulmuş olursunuz

Bir Ekibe Dahil Olun

Eğer tek başınıza üretemiyor, harekete geçmekte zorlanıyorsanız o zaman takım çalışması sizin için daha uygun olacaktır. Öyleyse bulunduğunuz yerdeki aktif ekiplere, kulüp, topluluk veya sivil toplum kuruluşlarına dahil olun. Buralarda fikirlerinizi, düşüncelerinizi aktarın ve hayata geçirmeye çalışın. Üretkenliğinizi bu kanallar aracılığı ile geliştirebilirsiniz.

Yazı Yazın ve Sürekli Not Alın

Yolda gidiyorsunuz bir anda kafanızda fikirler uçuştu, sonra düşünürüm demeyin, o an yazın. Gece yatakta aklınıza çalışmalarınızla alakalı yeni şeyler geldi, sorular takıldı. Hemen kalkın ve not alın. Söz uçar yazı kalır. Eğer yazmazsanız emin olun bir daha aklınıza gelmeyecektir. Not aldıkça değerlendirebilecek fikirleriniz olacak. Üstünde düşünebileceksiniz ve belki yeni şeylere vesile olacak.

Yazı yazarak da bu sürece katkı sağlayabilirsiniz. İster bölümünüzle alakalı, ister hobileriniz ya da kariyer hedeflerinizle alakalı fikirlerinizi yazabilirsiniz. Yazdıkça nelerin değiştiğini çok iyi gözlemleyeceksiniz.

Araştırın, Okuyun

Olmazsa olmaz. İş işten geçmeden bir şeyler olmasını istiyorsanız; o zaman araştırın ve okuyun. “Bunu zaten yapıyorum” mu diyorsunuz. O zaman size tavsiyem daha çok araştırın ve daha çok okuyun. Konular belirleyin. Az önce dediğim gibi kariyer hedefiniz olabilir, bir hobi olabilir, bir yazı, makale üstüne olabilir. Ama araştırmak, yeni kaynaklar edinmek size çok şey kazandıracaktır.

Ve okumak. Kitap, dergi, haber, makale vs. ne bulursam okurumdan ziyade hedeflerinizde size katkı sağlayacak şeyler okumanızı öneririm. Elbet bunun yanında kendinizi geliştirici veya zevk aldığınız şeylerde olmalı. Ama ihmal edilmemesi gerekiyor, okumak ve araştırmak.

Daha birçok şey sıralayabileceğimiz bu alanda şimdilik “iş işten geçmeden” bunların faydası olabileceğini düşünüyorum. Zaman içerisinde üniversite sıralarında iş işten geçmeden neler yapılabileceği ile ilgili yazılarımı paylaşmaya devam edeceğim.

EMRE URFALI

GelişimAkademi 
 
Üye Olduğumuz Kurumlar:
Anasayfa Biz Kimiz? Eğitimler Görsel Medya Makaleler Paydaşlarımız İletişim