ÜNIVERSITELININ KARIYER BASAMAKLARI NELERDIR?

Üniversite mezuniyeti sonrası işsizlik korkusu her üniversite öğrencisinin yaşadığı sorundur. Ayrıca meslek belirsizliği, “ne olacağım?” sorusu her zaman var olmuştur. Üniversitede öğrenilen teorik bilgiler meslek belirlemede az etkisi olsa da tam olarak çözememektedir.

Üniversiteler kendi bünyelerinde oluşturdukları kariyer merkezleri ile öğrencilik yıllarının yanı sıra mezuniyet sonrası meslek belirleme, staj/iş olanakları oluşturma, kişilik analizleri ile öğrencilerine destek olmaya çalışmaktadır.

Sadece Okumayın!
 
Üniversitelerin hepsinde kariyer merkezi gibi imkânlar bulunmamaktadır. Peki bu imkanı olmayan yerlerde öğrenciler neler yapacak? Ders dışı çalışmalarda pek bulunamayan öğrenciler mezuniyet sonrası neden belirsizlik yaşamaktadırlar? İş dünyasının neden beklentisi yüksek?
Bu sorular ne zor sorular ne de cevabı karmaşık sorulardır. Çok sevdiğim ve sonuna kadar inandığım bir söz var “Nerde Okuduğun değil neler yaptığın önemlidir!”. Üniversite yıllarını sadece okuyarak geçiren öğrenciler mezuniyet sonrası üzülmeye kendilerini hazırlamalıdır. Sadece okuyarak istenilen işe ulaşmak her zaman çok zordur.

İş Dünyası Nitelikli Eleman İstiyor?

Günümüzde iş görüşmelerinde en önemli soru “Okul dışında neler yaptın?” sorusudur. Eğer bu soruya verecek cevabınız az ise duyacağınız olumlu sözcüklerde azdır. İşe başvurularınızda nitelikleriniz kurumlar için çok daha önemlidir. Aşağıda çok önemli gördüğüm yorumlara dikkatinizi çekmek isterim;

Dr. İlhami FINDIKÇI Eroğlu Holding (Colin’s Loft ) Yön. Kur Üyesi
“Okuldaki derslerle yetinmemek çok önemli. Bunun için ders dışı etkinlikler, organizasyonlar, konferanslar, kulüp çalışmaları kısacası kişisel gelişiminizi farklılaştıracak çalışma ve çabaların içinde olmanız bir gerekliliğin ötesinde zorunluluk halini almıştır”.

Coca Cola Ceo Muhtar Kent
“Eğitimin hangi okulda olduğundan çok iki konunun altını çiziyorum; ilişkiler geliştirmek ve özgüveni olan yöneticiler yetiştirmek”

Hayat Holding i. K. Müd. Süreyya Başal
“CV de bizim için en önemli şey okul dışında ne tür seminer, eğitimler almıştır.Ona bakarız”.
 
Tamam da, Okurken Ne Yapmam Gerekiyor?

Her üniversitenin, şehrin, bölgenin, fakülte/myo’nun, bölümün kendine has özellikleri, imkânları bulunmaktadır. Herkes kendi bölüm ve imkânlarının öncelikle farkına varmalıdır. Bunların farkına vardıktan sonra yapılabilecekler biraz daha netleşecektir. Okulda veya çevre yerlerde gerçekleşen çeşitli seminerler, paneller, konferanslar, eğitim, kariyer günleri vb çalışmalar asla kaçırılmamalıdır.
 

Kazanılacak bilgilerin yanı sıra tanışılacak kişi ve kurumlar çok önemlidir. Çünkü üniversite yıllarında tanışmanın ileride her zaman dönüşü sağlanabilmektedir. Katılmanın yanı sıra üretmek, düşünmek, araştırmak ve sonuçlandırmakta çok önem arz etmektedir. Yapılabilecek şeyleri incelediğimizde üniversitelerde gerçekleşen kariyer günlerinin önemi daha farklı olduğu görülmektedir.

Kariyer günleri gibi organizasyonlarda üniversite öğrencileri ile buluşmak isteyen kurumlar bulunmaktadır. Ayrıca alanında uzmanlaşmış, iş dünyasında profesyonelleşmiş isimlerin seminerleri ile birçok tecrübe paylaşımını dinleyebilir ve o kişilerle tanışabilirsiniz.

Kurumların kurdukları stant ile kurumu tanıma imkanı elde etmenin yanı sıra kuruma özel tanıtıcı sunum ve seminerler ile o kurumda çalışma olanakları, gençlere özel çalışmalarını ve kurumun sektörünü öğrenebilirsiniz.

“Üniversite sıralarında okurken yapmanız gereken sadece derslerde başarılı olmak değildir. Araştırmacı bir yapı ile hareket ederek üretken olmak ve katılımcı olmak. Çevremizde gerçekleşen çalışmaların farkında olarak kariyer günleri gibi seminer, eğitim, şirket gezileri vs çalışmaları kaçırmayıp orada kendimize yeni imkanlar oluşturmalıyız. Kim bilir belki de CEO olmaya giden yollardan biri de buradan geçebilir.”
–
Emre URFALI
Gelişim Akademi Yönetici/Manager
Üniversite Gelişim Programları & AnadoluJet Jetgenç Kampüs Etkinlikleri Koordinatörü ve Seminer Sunucusu

Kaynak:http://www.kariyeratolyesi.com/universite-okurken-kariyer-basamaklari-nelerdir

 
 
Üye Olduğumuz Kurumlar:
Anasayfa Biz Kimiz? Eğitimler Görsel Medya Makaleler Paydaşlarımız İletişim